Actieplan 100.000 woningen per jaar niet realistisch

Datum: 21-09-2026
Den Haag, 21 september 2026 – De ambities van minister Elanor Boekholt-O’Sullivan (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, VRO) verdienen steun, maar worden gedwarsboomd door het ministerie van Financiën.
​Dat stelt Vastgoed Belang in reactie op het vandaag door het kabinet gepresenteerde Actieplan Versnelling Woningbouw​. Volgens de branchevereniging voor de private verhuursector is het streven om tot 100.000 nieuwe woningen per jaar te komen daardoor niet realistisch.

Een zogeheten taskforce van het kabinet werkte de afgelopen maanden in overleg met een WoonAlliantie van Vastgoed Belang, Aedes, IVBN, Neprom, WoningbouwersNL, Bouwend Nederland, VNG en IPO aan een actieplan om de woningbouw versneld op te schalen naar 100.000 per jaar. Vastgoed Belang is positief dat het kabinet veel van de aanbevelingen van de WoonAlliantie heeft overgenomen.

Beter benutten bestaande woningvoorraad
De brancheorganisatie voor de private verhuursector is met name te spreken over de maatregelen die het kabinet aankondigt om belemmeringen voor optoppen, splitsen en woningdelen weg te nemen.

 “Private verhuurders spelen van oudsher een belangrijke rol bij het beter benutten van de bestaande voorraad," zegt Niek Verra, voorzitter van Vastgoed Belang. “Onze sector heeft in het verleden bewezen dat we via optoppen, splitsen en transformeren 15.000 woningen per jaar kunnen realiseren. Het is dan ook een belangrijke stap dat minister Boekholt-O'Sullivan en het kabinet dit erkennen en verder willen faciliteren."

Financiën blijft woningbouw ontmoedigen
Tegenover de ambities van het ministerie van VRO om de woningbouw te versnellen, staat echter dat het ministerie van Financiën private investeringen in de woningmarkt blijft ontmoedigen​.

Verra: “Lokale regeldruk verminderen is belangrijk, maar op Prinsjesdag werd duidelijk dat de belastingdruk op woningverhuurders extreem hoog blijft en de belastingdruk in box 3 zelfs stijgt," zegt Verra. “Zo blijft het onaantrekkelijk en in veel gevallen onmogelijk om te investeren en worden die woningen alsnog niet gebouwd."

Meer artikelen

Meer lezen over dit onderwerp? Klik op een tag om gerelateerde artikelen te vinden:
Zoek je een artikel over een ander onderwerp? Gebruik het filter in het nieuwsoverzicht:

Word lid!

Wilt u meer van dit soort artikelen lezen? Als lid heeft u toegang tot exclusieve artikelen, waardoor u up-to-date blijft over alle ontwikkelingen rondom de particuliere verhuur. Word ook lid en profiteer direct van alle voordelen.